10 důvodů, proč lehké ocelové konstrukce překonávají dřevěné konstrukce

Pokud začínáte pochybovat o způsobu, jakým stavíte, a o tom, jak můžete zvýšit výkonnost své stavební firmy, zde je 10 důvodů, proč ocelové konstrukce (LGS – známé také jako ocelové rámy tvarované za studena) přinášejí lepší ziskovost a lepší výsledky než dřevo. 

10 důvodů, proč ocelové konstrukce vítězí nad dřevem, ve zkratce:

  1. Rychlejší sestavení – o 50 % a více 
  2. Přesnější – s přesností na 0,5 mm 
  3. O více než 60 % lehčí 
  4. 10× méně odpadu – méně než 2 % 
  5. Šetrnější k životnímu prostředí – z 99 % recyklovatelné 
  6. Pevnější – nejvyšší poměr pevnosti k hmotnosti ze všech rámových materiálů 
  7. Odolnost proti ohni 
  8. Trvanlivější – takže méně záručních reklamací 
  9. Snadnější práce (vážně!)
  10. Vyšší efektivita – vyrobíte více s menším množstvím

Pojďme si rozebrat tyto důvody podrobněji:

1. Rychlejší sestavení

Stavba s ocelovou konstrukcí LGS může být o 50 % a více rychlejší než stavba ze dřeva, což výrazně snižuje náklady na pracovní sílu. Protože výroba všech komponentů probíhá mimo staveniště, mají stavitelé mnohem méně práce a na stavbě stráví méně času – není třeba řezat ani vrtat otvory, stačí postupovat podle návodu a sestavovat – je to jako stavebnice. 

Na vlastní kůži se o tom přesvědčili stavitelé apartmánů Victoria Lane ve Wellingtonu, NZ. Společnost Rollforming Services jim poskytla 67 000 metrů rámů pro stavbu více než 100 špičkových bytů ve 12 podlažích.

Projekt si vyžádal o 50 % méně práce než tradiční dřevostavby a snadnější montáž.

Existuje i nespočet dalších příkladů. Kupříkladu jeden stavitel domů, který přešel ze dřeva na LGS zjistil, že je schopen postavit rám pro jeden dům o rozloze 180 metrů čtverečních za den

2. Přesnost

Dřevo může být přesné, ale musí se počítat s lidskou chybou. U rámů LGS, které jsou při výrobě pomocí technologie válcování přesné na 0,5 mm, to není problém. To znamená méně přepracování, méně prostojů a méně pokut. To samozřejmě vede k vyšší efektivitě, rychlejšímu dokončení a vyšší ziskovosti.

3. Lehkost

Vaši stavitelé vám poděkují, když přejdete na ocel. Usnadníte jim práci, protože rámová konstrukce LGS má přibližně třetinovou hmotnost oproti tradiční dřevěné konstrukci — vytváří lehčí a pevnější konstrukci než dřevo nebo beton.

Lehkost ocelových rámů tak usnadňuje manipulaci a přepravu, snižuje náklady na přepravu a zvyšuje bezpečnost na staveništi.

4. Méně odpadu

Při stavbě s použitím ocelové konstrukce vzniká 10x méně odpadu než při stavbě s tradiční dřevěnou konstrukcí. Celkový objem odpadu se tak může snížiz z 20 % na méně než 2 %, což výrazně sníží náklady na materiál i na přepravu a likvidaci odpadu

5. Šetrnost k životnímu prostředí

Podle AISC se jen 36 % vytěženého stromu dostane do konečného dřevěného výrobku, zatímco zbytek často končí na skládce. Při stavbě dřevostavby pak vzniká další odpad z odřezků, z nichž část končí na skládce. Jakmile stavba dosáhne konce své životnosti, většina dřeva obvykle skončí (hádejte kde) na skládce. 

Ocel je jiná. Je to nejvíce recyklovaný materiál na planetě — při stavbě vzniká pouze 2 % odpadu a po dokončení stavby je podle NZ Steel 100% recyklovatelný bez degradace výrobku.

6. Pevnost

Dřevo je náchylné k hnilobě, škůdcům, pronikání vlhkosti a poškození požárem. Není také tak pevné jako ocel, takže v extrémních povětrnostních podmínkách může dřevo prasknout.

Ocel je naproti tomu extrémně odolná vůči většině poškození. Ocel je tak ideálním rámovým materiálem pro prostředí se silným větrem, povodněmi a vlhkostí. Podle SFIA má nejvyšší poměr pevnosti k hmotnosti ze všech běžně používaných rámových materiálů a je pozinkovaná, takže vydrží několik desítek let v nejnáročnějších prostředích

Navíc díky své přirozené tvárnosti se ocel při silném větru o rychlosti až 240 km/h ohýbá a prohýbá, místo aby praskala a tříštila se jako dřevo.

7. Odolnost proti ohni

Elektrické závady patří k nejčastějším příčinám požárů v domácnostech. Závady jsou často v dutinách stěn, zajiskří a vznítí se, poté začne hořet dřevěná konstrukce, rozšíří se dutinou a zachvátí celý dům.  

Ocelové rámy snižují riziko požáru, protože elektrický oheň nemůže ocel zapálit, a pokud oheň pronikne obložením stěn, nerozšíří se v dutině. Tím se také snižuje riziko přírodních katastrof, jako jsou lesní požáry.

8. Odolnost

Díky své trvanlivosti a odolnosti vůči povětrnostním vlivům vydrží ocel déle než dřevo. Díky přesnosti, s jakou se vyrábí ocelové rámy tvarované za studena, a požadované tepelné přestávce na místě, která chrání svorník před kondenzací, mají budovy vyrobené z těchto materiálů obecně delší životnost a vyžadují méně údržby.

Pro stavitele to znamená méně záručních reklamací v prvních letech životnosti budovy a spokojenější zákazníky — pro uživatele budovy jsou výhody zřejmé.

9. Snadnější práce

V průmyslu panuje mýtus, že práce s ocelí je obtížnější než se dřevem, ale to je jen proto, že se v průmyslu vždy používalo dřevo.  

S ocelovým rámováním LGS se pracuje neuvěřitelně snadno. Protože je lehčí, je její přesun po staveništi hračkou. Je také neuvěřitelně přesná, protože má předděrované otvory a není nutné ji stříhat ani řezat. A protože je válcovaná ocel neuvěřitelně rovná a přesná, je vytvoření vysoce kvalitní povrchové úpravy interiérových stropů, podlah a stěn mnohem snazší.

10. Zlepšená efektivita

Každý dobrý účetní vám řekne, že úspěch v podnikání je především o peněžních tocích, a přechod na ocelové rámy LGS vám může pomoci výrazně snížit náklady. Ocelové rámy vám především pomohou vyrobit více produktu s menší spotřebou. Rozdíl spočívá v tom, že, kupříkladu, bude potřebovat pouze 6 zaměstnanců namísto 26.

Co zbývá na závěr říci…

Jste připraveni získat obchodní výhodu?  

Podniky po celém světě objevují výhody rámování ocelové konstrukce. Koneckonců nás to nepřekvapuje — výhody v oblasti rychlosti, efektivity, snadnosti, přesnosti, bezpečnosti a snížení množství odpadu dávají dohromady jediné: lepší budovy, chytřeji vyrobené.  

Pokud přemýšlíte o budoucnosti svého podniku, proč nepodniknout kroky k jejímu zlepšení? Obraťte se na společnost Proinova ještě dnes.